فناوری ViLTE قابلیت برقراری تماس ویدیویی بر بستر موبایل را برای کاربران آسان می‌کند. برخی از گوشی‌های هوشمند کنونی نیز از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.

 

در سال‌های گذشته، فناوری گوشی‌های هوشمند، پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است. یکی از مهم‌ترین نقاط عطف تاریخ این گجت‌های محبوب، معرفی فناوری VoLTE بود. پس از موفقیت فناوری برقراری تماس بر بستر اینترنت موبایل، امروز نوبت به فناوری دیگر به‌نام ViLTE رسیده است. در ادامه‌ی مقاله‌ی، به معرفی وبررسی فناوری تماس ویدیویی بر بستر LTE و معرفی چند گوشی هوشمند با قابلیت فوق می‌پردازیم.

 

تعریف ViLTE

ViLTE مخفف عبارت Video Over LTE است. اکثر ما اطلاعاتی کلی درباره‌ی نسلی قبلی فناوری عنی VoLTE داریم. فناوری جدید، به‌نوعی شاخه‌ای از نسل قبلی محسوب می‌شود که صدای با کیفیت بالا را ازطریق کانال ویدیویی، بین افراد منتقل می‌کند. پروتکل سیپ (SIP) مورد استفاده در ViLTE مشابه VoLTE است. به‌علاوه، از کدک H.264 برای ارائه‌ی ویدئو به کاربر استفاده می‌شود که کیفیتی به‌مراتب بالاتر از کدک 3G-324M مورد استفاده در اتصال‌های 3G دارد.


 


ViLTE چگونه کار می‌کند؟

برقراری تماس بر بستر LTE یک فناوری انقلابی بود که با انتقال صوت با استفاده از اینترنت پر سرعت، شفافیت صدا را به سطحی جدید رساند. به‌علاوه، این فناوری برای استفاده در جدیدترین و بهینه‌ترین پردازنده‌ها طراحی شد و به‌همین دلیل، مصرف باتری در آن بسیار کمتر است. همان‌طور که گفته شد، تماس‌های تصویری بر بستر LTE شاخه‌ای از تماس‌های صوتی هستند که نه‌تنها کیفیت صدا، بلکه کیفیت تماس تصویری در زمان استفاده از اینترنت موبایل را نیز بهبود می‌بخشند.

در تعریف ساده، ViLTE یک فناوری تماس ویدئویی است. درواقع، این فناوری به‌عنوان سرویسی برای تماس‌های شخص به شخص استفاده می‌شود. سرویس مذکور، بر پایه‌ی زیرسیستم چندرسانه‌ای IP فعالیت می‌کند.

 

فناوری قبل تر VOLTE

پیش از استفاده از ViLTE، اپراتور تلفن همراه و گوشی هوشمند شما باید از VoLTE پشتیبانی کند. البته، تنها پشتیبانی از نسل قبل، به‌معنای توانایی استفاده از ViLTE نخواهد بود.

 

فواید ViLTE

فناوری تماس ویدیویی بر بستر LTE، برای همه‌ی گروه‌های درگیر مفید خواهد بود. درواقع، همه ازجمله اپراتورها، تولیدکنندگان تجهیزات، عرضه‌کننده‌های خدمات شبکه، فعالان کسب‌وکار و مصرف‌کننده‌های نهایی از آن سود خواهند برد.

 

اپراتورها با پیاده‌سازی فناوری ViLTE فرصت‌های درآمدی بیشتری را برای خود ایجاد می‌کنند. به‌علاوه، مصرف‌کننده‌های نهایی هم علاوه‌بر بهره‌مندی از امنیت بالای خدمات بر بستر سیم‌کارت و VoLTE، از فناوری جدید نیز سود خواهد برد.

 

اپراتورهایی که فناوری ViLTE را به خدمات خود اضافه می‌کنند، مزیت رقابتی بالایی نسبت‌به دیگر فعالان حوزه‌ی مخابرات خواهند داشت. مزیت مهم، عرضه‌ی چندین خدمات بر بستر سیم‌کارت است. از دیگر مزایای به‌کارگیری سریع‌تر ViLTE توسط اپراتورها می‌توان به ارائه‌ی خدمات مناسب و کاربردی به مشتریان اشاره کرد. به‌علاوه، اولین بودن در این بازار مانند هر رقابت دیگری، مزایای پیشرفت سریع‌تر و بهینه‌سازی راحت‌تر بر مبنای نیازهای کاربران را دارد.

 

تماس ویدیویی گروهی واتساپ

مصرف‌کنندگان نهایی، بیش از همه‌چیز از کیفیت بالای صدا و تصویر لذت خواهند برد. سرویس‌های اعتبارسنجی بر مبنای سیم‌کارت نیز با به‌کارگیری فناوری جدید، قابلیت استفاده بر بستر VoLTE و همچنین ViLTE را دارند. درنهایت، تجربه‌ی کاربر از نظر افزایش کاربرد ارتباطات موبایلی، بسیار بهبود پیدا خواهد کرد.